Grønlands udforskning har en lang og rig historie. Gennem århundreder har videnskabelige ekspeditioner bidraget til vores forståelse af øens unikke natur og kultur. Dette foredrag vil tage dig med på en rejse gennem tiden, fra de tidlige ekspeditioner i 1700-tallet til dagens forskning.
Videnskabelige ekspeditioner og deres indflydelseForedraget vil belyse de udfordringer, som ekspeditionerne stødte på, samt de videnskabelige opdagelser, der blev gjort. Hvordan har disse opdagelser påvirket Grønlands befolkning, samfund og dets rolle i Rigsfællesskabet og verden?
Aktuel forskning i Indlandsisens afsmeltningEfter pausen vil fokus skifte til nutidens forskning i Indlandsisen. Deltagerne vil få indsigt i, hvor hurtigt isen smelter og de globale konsekvenser heraf. Foredraget vil også dykke ned i landskabet under isen og undersøge, hvordan bevægelser i undergrunden påvirker det globale havniveau.
Arrangementet er en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab", der arrangeres af Aarhus Universitet i samarbejde med værter i flere byer og støttes af Carlsbergfondet.
For dem, der ønsker at få mere information om foredraget, se billeder eller læse om pladsreservation, kan du besøge denne side. For at modtage bonusmateriale og blive opdateret om kommende foredrag, kan du følge foredragets nyhedsbrev eller sociale medier.
Praktisk information:
Dato: Tirsdag 11. marts 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: Virring Skole, Skoletoften 11, 8660 Skanderborg
Entré: Fri entré
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her